(216) 550 0 410
(530) 290 4 245

Türkiye'de Emekli Olmak

Türkiye içerisinde çalışma hayatını tamamlayarak emeklilik hakkı kazanan kişilerin çoğu, çalışma hayatlarında gerçekleştirdikleri emeklerin çok alt düzeylerinde emekli maaşları alarak hem kendilerinin hem de sevdiklerinin yaşam kalitelerini sabit tutamamaktadırlar. 


Çoğunlukla ikinci bir işte zaman geçirerek ek gelir sağlayan kişiler, bu sayede maddi düzeylerini yükseltseler de ihtiyaç duydukları dinlenme ve sosyal faaliyetlere vakit ayıramamaktalar.

TUİK tarafından 2011 yılında gerçekleştirilen Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi'ne göre emeklilerin yüzde seksen altısı söz konusu yaşlılık dönemlerinde bir hafta veya daha fazla sürede tatil gerçekleştirememekteler. Yüzde otuz altılık kesim kendisine yeni bir elbise alırken iki kez düşünmek zorunda kalırken, yüzde otuz beşi ise maalesef evlerinin ısınma ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamamakta. Emeklilerin yüzde sekseni evlerinde yer alan eşyaları gerektiğinde yenileyemezken, yaklaşık yüzde otuzu ise iki günde bir balık ya da et ürünü tüketememekte.

Sizler de yukarıda yer alan tablonun hangi kısmında yer almak istediğinize şimdiden karar vererek kendinizin ve sevdiklerinizin yaşantısını garanti altına alabilirsiniz.